Majówka w Ciechocinie i Akcja - Cyfryzacja !

Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach przyłączył się do akcji pn.:  CYFROWA MAJÓWKA, której organizatorem jest  Ministerstwo Cyfryzacji. Akcja, zorganizowana w formie konkursu dla podmiotów z całej Polski, polega na poinformowaniu jak największej ilości osób o tym, co nam dają nowoczesne technologie i dlaczego warto z nich korzystać.

GOK od kilku lat w „cyfrowy świat” wprowadza seniorów z gminy Chojnice. W ramach różnorodnych programów i projektów realizowanych  w gminnych placówkach osoby starsze mogą zaznajomić się z podstawami obsługi komputera i urządzeń mobilnych. W gminnych placówkach kultury realizowany był m.in. projekt „Olaboga, piszę bloga!” czy MEWA@ , podczas których seniorzy zdobywali praktyczne umiejętności obsługi komputera, telefonu czy aparatu cyfrowego oraz poruszania się po świecie Internetu. W programach tych w przeciągu ostatnich lat wzięło udział kilkuset mieszkańców gminy Chojnice.

CYFROWA MAJÓWKA, którą Gminny Ośrodek Kultury zgłosił do ministerialnego konkursu była wydarzeniem towarzyszącym XV Spotkaniu integracyjnemu ,, Dzieci, Młodzież i Seniorzy Ojcu Św. J.P.II’’  Ciechocin 2019. Organizatorzy, korzystając z faktu, że spotkanie rokrocznie gromadzi licznie różne pokolenia mieszkańców gminy Chojnice przeprowadzili podczas eventu „akcję –cyfryzację”. Akcja ta  polegała na upowszechnieniu nowoczesnych technologii wśród seniorów. Wolontariusze pomagali starszym uczestnikom spotkania w doskonaleniu ich umiejętności korzystania z mediów społecznościowych. W trakcie imprezy seniorzy, używając ogólnodostępnego Wi-Fi i urządzeń mobilnych,  mieli okazję wykonać pamiątkowe selfie, udostępnić je ze pomocą Facebooka, Instagrama, Twittera, a także podzielić się swoimi wrażeniami w postach – mogli wykorzystać fanpage organizatorów lub  wykorzystać, a nawet założyć własne konta z pomocą wolontariuszy.

Ponadto wolontariusze poruszali też ważny problem bezpieczeństwa w sieci. Korzystając m.in. z materiałów udostępnionych przez Akademię NASK uwrażliwiali uczestników imprezy na zagrożenia, które są stałym elementem towarzyszącym użytkownikom Internetu.

„Akcja – cyfryzacja” doskonale wpisała się w imprezę w Ciechocinie. Uczestnicy spotkania z wielkim entuzjazmem podchodzili do zrobienia sobie wspólnego zdjęcia podczas np. scenicznych występów lub znajomymi z sąsiedniej wsi. W akcję zaangażowali się nie tylko najstarsi goście, równie chętnie selfie robili sobie młodzi uczestnicy imprezy, a co ważniejsze często „wyręczali” wolontariuszy w ich zadaniu – to oni pokazywali starszym (często np. swoim dziadkom lub babciom) wykonane lub udostępniane zdjęcia, pomagali w obsłudze urządzeń mobilnych i zachęcali seniorów do korzystania z nowoczesnych technologii.

Wartością dodaną akcji było promowanie aktywności osób starszych z gminy Chojnice na szerokim forum publicznym poprzez media społecznościowe. Być może selfie z Ciechocina wrzucone do sieci będzie inspiracją dla innych babć i dziadków do uczestniczenia w życiu społecznym i kulturalnym?