Kampania „Mała książka-wielki człowiek”.

Z ogromną przyjemnością informujemy, iż Gminna Biblioteka Publiczna w Charzykowach po raz pierwszy bierze udział w kampanii „Mała książka-wielki człowiek”. W roku szkolnym 2022/2023 projektem objęte są dzieci urodzone w rocznikach 2016-2019.  Każdy przedszkolak w wieku do 3 do 6 lat, który przyjdzie z opiekunem do biblioteki otrzyma w prezencie wspaniałą Wyprawkę Czytelniczą.

W wyprawce znajdzie się autorska książka napisana i zilustrowana przez wybitnych twórców uwielbianych przez najmłodszych czytelników oraz broszura informacyjna dla rodziców i opiekunów przypominająca  o nieocenionej roli czytania w rozwoju dziecka oraz o korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki.

W wyprawce dzieci otrzymają także Kartę Małego Czytelnika. Z każdą wizytę w bibliotece Mały Czytelnik dostanie naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem, potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania

Nowością w tegorocznej kampanii są również Wyprawki w wersji ukraińsko-polskiej. Mamy nadzieję, iż  pomogą one dzieciom z Ukrainy zaprzyjaźnić się z polskimi bibliotekami i literaturą.

Więcej informacji znajduje się na stronie: www.wielki-czlowiek.pl.

Serdecznie zapraszamy !!!

Jak przystąpić do projektu „Mała książka – wielki człowiek” w bibliotece? Informacja dla rodziców

1. Odwiedź z dzieckiem jedną z bibliotek biorących udział w akcji. Adresy bibliotek dostępne są na www.wielki-czlowiek.pl/przedszkolaki.  Na liście znajdują się tylko biblioteki główne - sprawdź podległe im filie, gdzie również możesz odebrać Wyprawkę!
  2. Poinformuj bibliotekarza, że chcecie przystąpić do projektu MAŁA KSIĄŻKA – WIELKI CZŁOWIEK.
  3. Zapisz dziecko do biblioteki, wypożyczcie książkę i odbierzcie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej książkę „Pierwsze czytanki dla…” oraz Kartę Małego Czytelnika, do której Twoje dziecko będzie zbierało naklejki – jedną za każdą wizytę zakończoną wypożyczeniem książki z księgozbioru dziecięcego.
  4. Pozwól dziecku samemu dokonać wyboru książki, nawet jeśli wydaje Ci się nietrafiony. Jeśli będzie to książka wybrana przez dziecko, to z pewnością chętnie po nią sięgnie po powrocie do domu.
  5. Przeczytajcie wspólnie wypożyczoną książkę. Postaraj się poświęcić czas całkowicie na wspólne czytanie. Odłóż telefon, wyłącz radio / telewizor, usiądźcie wygodnie i przytulcie się do siebie. Spraw, by ten czas był wyjątkowy i tylko Wasz. Niech wspólne czytanie stanie się rytuałem, z którego oboje będziecie czerpać wielką przyjemność.
  6. Oddajcie książkę do biblioteki w terminie i wypożyczcie kolejne. Pamiętaj o zabraniu Karty Małego Czytelnika i pozwól maluchowi przykleić na nią naklejkę.
  7. Po uzbieraniu 10 naklejek Twoje dziecko otrzyma imienny dyplom. To potwierdzenie nie tylko jego aktywności czytelniczej, ale także Waszych wspólnych przygód z książką.

Biblioteka to instytucja kultury, w której życie może włączyć się dziecko niezależnie od wieku. Uczy go samodzielności, pozwala podejmować pierwsze własne wybory, rozwija myślenie oraz kształtuje na całe życie nawyk czytania i pogłębiania wiedzy. Biblioteka to miejsce, gdzie rodzic wspólnie z dzieckiem może spędzić czas w sposób twórczy, a gdy już opuszczą jej mury, przeżyć nową, fantastyczną przygodę z wypożyczoną książką.

Gorąco zachęcamy do wzięcia udziału w akcji MAŁA KSIĄŻKA – WIELKI CZŁOWIEK, wszak miłość do książek jest prezentem na całe życie.

Listę bibliotek biorących udział w projekcie znajdziecie Państwo na: www.wielki-czlowiek.pl/przedszkolaki