#ZostańWDomu i czytaj online!

#ZostańWDomu i czytaj online!

W tym trudnym okresie izolacji od innych, Internet i telewizja okazują się naszym jedynym źródłem rozrywki. Poniżej mamy dla Państwa zestawienie proponowanych przez nas stron internetowych, które umożliwiają zdalny dostęp do literatury

1. LEGIMI [https://www.legimi.pl/]

  • Jest to portal, który udostępnia (na zasadach abonamentu) dostęp do ebooków i audiobooków. Dla niektórych może być to jedyna forma kontaktu z literatura, dlatego serdecznie polecamy. Pod tym linkiem [https://www.legimi.pl/ebooki/darmowe/] znajdą Państwo w 100% darmowe pozycje udostępniane zarejestrowanym użytkownikom strony.

2. POLONA [https://polona.pl/]

  • Polona to jedna z najnowocześniejszych bibliotek cyfrowych na świecie i jednocześnie największa tego typu biblioteka w Polsce. Biblioteka Narodowa, administrator Polony, udostępnia w serwisie nie tylko swoje zbiory, ale też obiekty innych instytucji – zdigitalizowane przy użyciu najnowocześniejszych technologii, pozwalających uzyskać najwyższą jakość. W Polonie można znaleźć najcenniejsze skarby polskiej kultury i historii, na przykład Kronikę Anonima zwanego Gallem, rękopisy Kochanowskiego, Mickiewicza i Chopina czy rysunki Norwida i Witkacego. Większość udostępnionych zbiorów należy do domeny publicznej, dzięki czemu można je za darmo pobierać i dowolnie wykorzystywać.
  • Biblioteka Narodowa pod tym linkiem [https://bn.org.pl/aktualnosci/3931-bezplatne-e-booki-w-polonie.html?fbclid=IwAR0LvgGWqltr-2ultYZv6EBPjd29xaq4VSJTuShpwbwAYp3VSr8sLGCyAOY] udostępnia listę bezpłatnych ebooków, które można pobrać z biblioteki cyfrowej POLONA bez konieczności logowania. Żeby pobrać ebooka z POLONY, wystarczy kliknąć w ikonę „Pobierz”, widoczną w prawym górnym rogu, i wybrać format.

3.WOLNE LEKTURY [https://wolnelektury.pl/]

  • Wolne Lektury to biblioteka internetowa czynna 24 godziny na dobę, 365 dni w roku, której zasoby dostępne są całkowicie za darmo. W jej zbiorach znajduje się 5571 utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, które trafiły już do domeny publicznej. W bibliotece znajduje się również kilkaset audiobooków, czytanych przez takich aktorów jak: Danuta Stenka, Jan Peszek czy Andrzej Chyra.
  • Strona ta w obecnym czasie może okazać się naprawdę pomocna wszystkim uczniom, którzy nie mają fizycznego dostępu do lektur.
  • PS. Wolne Lektury zainicjowało ciekawą inicjatywę na Facebooku pt. Układ Formalny [https://www.facebook.com/events/251311345874060/?active_tab=discussion]
  • Opis „Teatr Układ Formalny, Centrum na Przedmieściu i projekt Wolne Lektury prowadzony przez Fundacja Nowoczesna Polska  łączą siły w imię zagospodarowania Waszego czasu wolnego. Ułóżcie się wygodnie z telefonem w ręku lub komputerem na kolanach, my zadbamy o resztę. Codziennie będziemy się z Wami łączyć na żywo i zachęcać do zawiązywania układów z książkami. Liczymy, że będziecie aktywnie uczestniczyć w dyskusjach o wybranych wcześniej fragmentach szkolnych lektur i innych, godnych polecenia publikacji. Zamierzamy nieco namieszać wykorzystując nasze umiejętności aktorskie, spotkania rozpoczynać będziemy od czytania przez zespół aktorski wybranych fragmentów. A potem? Potem poszukamy wspólnie analogii, połączeń i odniesień do otaczającego nas świata. Formuła spotkań będzie ewoluować w zależności od Waszych potrzeb. Jesteśmy gotowi do działania!”

4. CHMURA CZYTANIA [http://www.chmuraczytania.pl/]

  • Portal ten pozwala na „uwolnienie książek od papieru i ograniczeń dystrybucyjnych”. Daje bezpłatny dostęp do książek znajdujących się na stronie. Znajdziemy tam książki autorów mówiących rzeczy ważne – warte poznania, przypomnienia, czy wręcz odkrycia na nowo przez współczesnych Czytelników.

Wszystkie powyżej wymienione strony, to portale z literaturą piękną, lecz jeśli ktoś w tym trudnym okresie, ma ochotę dokształcić się co nieco i poczytać trochę literatury branżowej/specjalistycznej, to z czystym sercem możemy polecić Państwu te oto strony:

1. LISTA E-ZASOBÓW WSB GDAŃSK [https://www.wsb.pl/gdansk/sites/gdansk/files/biblioteka%20gg/e-Zasoby-30.03.20.pdf]

  • Znajdą tu państwo zestawienie Polskich Bibliotek Cyfrowych i Repozytoriów, bazy danych i serwisy tematyczne z poszczególnych dziedzin (np. psychologia, ekonomia, prawo, logistyka), Międzynarodowe Biblioteki Cyfrowe. W części z nich wyszukiwanie odbywa się w języku angielskim, i w takim też języku znajdziemy zbiory.

2. IBUK LIBRA [https://libra.ibuk.pl/]

  • Serwis IBUK Libra, należy do Wydawnictwa Naukowego PWN. Platforma udostępnia publikacje w wersji elektronicznej oraz - dla zainteresowanych - inne zasoby edukacyjne z portfolio Grupy PWN. Księgozbiór wirtualnej czytelni liczy kilkanaście tysięcy publikacji specjalistycznych, naukowych, popularnonaukowych oraz beletrystycznych, wydanych przez najważniejsze, renomowane polskie oficyny. Platforma umożliwia nie tylko czytanie książek, lecz także zaawansowaną pracę z tekstem. Z zasobów można korzystać za pomocą komputera, laptopa, tabletu czy smartfona. Katalogi dostępne są w każdej przeglądarce internetowej. Dostęp do większości zasobów posiadają osoby uczące się w szkołach, które mają podpisaną z Librą umowę na udostępnianie. Jako osoba prywatna, możemy się na stronę zalogować i korzystać w pełni jedynie z darmowych publikacji [https://libra.ibuk.pl/show/publikacje-darmowe-323]. W innych zasobach udostępniany jest tylko fragment lub spis treści.

 

Zapisz siędo naszego newslettera!

Do góry

Nasza strona korzysta z plików cookies!Korzystamy z ciasteczek wyłącznie, aby zapewnić właściwe funkcjonowanie strony oraz w celach statystycznych. Możesz w każdej chwili zmienić preferencje ciasteczek dla witryny w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Rozumiem