Sleeveface w Bibliotece!

| Opublikowane w: Biblioteka
Sleeveface w Bibliotece!

7 czerwca w Bibliotece, w ramach ogólnopolskiego wydarzenia czytelniczego "Jak nie czytam, jak czytam!" wraz z czytelnikami biblioteki tego dnia przeprowadziliśmy małą spontaniczną akcję. Tak zwane "Sleeveface" to fotografia osoby z zasłoniętą przez okładkę książki częścią ciała. W efekcie otrzymujemy złudzenie prezentujące połączenia sylwetki fotografowanej osoby z ukrytym książkowym alter ego – można powiedzieć po polsku „tworzookładka”.

Warto poznać trochę historii związanej z tą koncepcją. Znana dużo wcześniej, triumfy zaczeła świecić dopiero na początku XXI wieku. Termin przyjął się za sprawą publikacji  „Sleeveface” autorstwa Johna Rostrona i Carla Morrisa, w której to opublikowali zdjęcia inspirowane płytami winylowym.

Sam pomysł na niestandardową fotografię przypadł do gustu naszym czytelnikom. Wybranie odpowiedniej książki oraz ustawienie do zdjęcia pobudziły kreatywność uczestników. Starali się oni wykorzystać swoje "narzędzia" jak najlepiej.  Zabawne początki oraz widoczne na zdjęciach efekty spowodowane były zaangażowaniem uczestników w działanie.

Wykorzystane tytuły (wszystkie dostępne w naszych zbiorach):

• Dziewczyny z Syberii (Cykl "Prawdziwe Historie")
  • Hrabina (Rebecca Johns)
  • Miłość w rozmiarze XXL (Stephanie Evanovich)
  • Szczypta grzechu (Mary Balogh)
  • Tajmenica Mostu (Andrzej Maleszka - Magiczne drzewo)
  • Kij w mrowisko (Magda Zawadzka)
  • Ania (Grzegorz Kubicki)
  • Uległa i posłuszna (Shirlee Busbee)
  • Był sobie pies (W. Bruce Cameron)
  • Jak kcohają nas psy (Gregory Berns)
  • Wióry Lecą (Kasia Sawko)