O Brzechwie, prawie autorskim i nie tylko…

O Brzechwie, prawie autorskim i nie tylko…

23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Święto to, od 1995r. jest rokrocznie  organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich.

Gminna Biblioteka Publiczna w Charzykowach przyłączyła się do obchodów tego ważnego dla pisarzy, autorów, ale też bibliotek dnia.

Okazją do zorganizowania wydarzenia była realizacja projektu „Znacie? To posłuchajcie!!”, w ramach którego bibliotekę w Charzykowach odwiedził prawnik, pisarz i publicysta - p. Mariusz Urbanek. Jest on autorem wielu biografii, w tym biografii Jana Brzechwy, którego twórczość jest podstawą projektu „Znacie? To posłuchajcie!!”.

Pan Mariusz Urbanek przybliżył gościom twórczość i życiorys Jana Brzechwy. Wielu ze zgromadzonych gości zaskoczył fakt, że Jan Brzechwa przez większość życia był czynnym prawnikiem, zajmującym się w swojej pracy zawodowej głównie prawem autorskim. Co więcej, autor poczytnych bajek dla dzieci, był inicjatorem powstania dzisiejszego ZAIKS-u i przez wiele lat jego radcą prawnym.  Działał też w PEN Clubie i był członkiem rzeczywistym Międzynarodowej Komisji Prawa Autorskiego.

Prócz tych wiadomości uczestnicy spotkania mogli się dowiedzieć się o wielu faktach z życia osobistego Jan Brzechwy, poznać genezę jego utworów, a nawet wysłuchać kilku z nich.

Goście zainteresowali się też innymi książkami Mariusza Urbanka. W charzykowskiej bibliotece dla czytelników dostępne są m.in.:

Broniewski. Miłość, wódka, polityka

Genialni. Lwowska szkoła matematyczna

Profesor Weigl i karmiciele wszy

Tuwim. Wylękniony bluźnierca

Wieniawa. Szwoleżer na Pegazie

Waldorff. Ostatni baron PRL-u.


Zapisz siędo naszego newslettera!

Do góry