Przejdź do treści Przejdź do menu głównego Przejdź do listy placówek

Badania „kulturalne” w gminie Chojnice

Badania „kulturalne” w gminie Chojnice

Badania „kulturalne” w gminie Chojnice

W gminie Chojnice trwa realizacja projektu pn.: „Mieć pomysł na kulturę” . Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach pozyskał na działania zawarte w projekcie dotację z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Domy Kultury + Inicjatywy Lokalne 2018.

Za nami I etap zadania, który obejmował  działania diagnozujące zasoby kulturotwórcze gminy Chojnice. Badania przeprowadził zespół etnografów ze Stowarzyszenia  Pracownia Etnograficzna z Warszawy. W Pawłowie, Silnie i Charzykowach zorganizowane zostały  warsztaty i spotkania z mieszkańcami. Celem spotkań było zmapowanie lokalnych zasobów kulturotwórczych gminy i wskazanie na najistotniejsze potrzeby mieszkańców. Odbyły się również animacje skierowane do młodzieży ze szkół w Charzykowach, Lichnowach i Silnie. Ich celem było zachęcenie uczniów z gminy Chojnice do wyrażenia opinii na temat ulubionych miejsc, podzielenia się potrzebami i marzeniami oraz zdefiniowanie pojęcia „ kultura”.

Ponadto etnografowie prowadzili  swobodne wywiady z mieszkańcami oraz wykonali objazd badawczy, podczas którego odwiedzili większość  gminnych wsi.

Dodatkowym elementem badań były wywiady z dziećmi , które zostały nagrane w Ciechocinie– film z wywiadami  uzupełnieni dokumentację badawczą. Posłuży do zapoznania się potrzebami i marzeniami najmłodszych i ich pojmowaniem kultury.

Wnioski z badań posłużą do opracowania raportu końcowego. Wyniki diagnozy opublikujemy pod koniec maja na stronie www i Facebooku GOK. Diagnoza posłuży do realizacji kolejnego  etapu projektu: konkursu, w którym mieszkańcy  zgłoszą swoje pomysły na działania kulturalne, będące odpowiedzią na  wyniki przeprowadzonych badań. Najlepsze z nich zostaną dofinansowane i będą mogły być realizowane przez ich pomysłodawców jeszcze tego lata.

Do góry

Strona używa plików cookies!
Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki.

Rozumiem