Przejdź do treści Przejdź do menu głównego Przejdź do listy placówek

Żeglarska gra terenowa w Charzykowach

Żeglarska gra terenowa w Charzykowach

W miniony czwartek rozpoczęły się obchody jubileuszowe dwóch ważnych dla regionu Pomorza wydarzeń – 20 edycji Festiwalu Piosenki Żeglarskiej w Charzykowach i 95-lecia Chojnickiego Klubu Żeglarskiego. Jedną z imprez zorganizowaną w ramach tych obchodów była gra terenowa pn.: „Żagle i muzyka – coś z tego wynika”. Pomysłodawcą zabawy było Stowarzyszenie Akolada, a współrealizatorami GOK w Chojnicach, Chojnicki Klub Żeglarski i Zaborski Park Krajobrazowy. Celem przedsięwzięcia było zainteresowanie dzieci i młodzieży kulturą i tradycjami żeglarskimi w Charzykowach. Wysoka frekwencja pokazała, że pomysł był trafiony – w grze wzięło udział blisko 200 osób. Chętnych było więcej, ale organizatorzy nie byli w stanie obsłużyć w wyznaczonym czasie wszystkich zainteresowanych. Ci, którym nie udało się zarejestrować do udziału w zabawie, mogli więc kibicować graczom i korzystać z animacji na poszczególnych punktach.

Zarejestrowani gracze musieli odnaleźć 9 punktów zlokalizowanych w różnych częściach Charzyków i zaliczyć poszczególne etapy testu. Osoby, które wzięły udział w zabawie musiały rozwiązać szereg zadań dotyczących historii, kultury i tradycji żeglarskich w Charzykowach. Uczestnicy gry wzięli m.in. udział w lekcji żargonu żeglarskiego, wiązaniu żeglarskich węzłów, zapoznali  się z podstawami alfabetu Mors’a i przesądami obowiązującymi na wodzie. Kolejnymi etapami gry było pokonanie żeglarskiego toru przeszkód i rozwiązanie zadań dotyczących historii i przyrody regionu. W sposób szczególny przygotowany był  punkt dotyczący żeglarskiej muzyki. Zadaniem uczestników było zaśpiewanie szant wraz z animatorami – piosenki słychać było przez cały czas trwania zabawy nie tylko w Charzykowach, ale i po drugiej stronie jeziora….

Wszyscy „zaliczyli” test i otrzymali pamiątkowe dyplomy, najlepsi natomiast zostali nagrodzeni słodkościami podczas podsumowania w amfiteatrze.

Gra okazała się nie tylko dobrą zabawą, ale też  wspaniałą formą  przybliżenia najmłodszym kultury i tradycji  żeglarskich obecnych od blisko 100 lat w Charzykowach.

Wydarzenie było zrealizowane dzięki wsparciu województwa pomorskiego

Do góry

Strona używa plików cookies!
Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki.

Rozumiem