Zapraszamy na kolejne – specjalne – spotkanie w Braku Lasu.

Zapraszam na kolejne – specjalne – spotkanie w Braku Lasu. Tym razem odbędzie się ono w okolicach daty letniego przesilenia – Nocy Kupały. Zapraszam do sensualnej wyprawy w ponawałniczy krajobraz.

Głównym, inaugurującym wydarzeniem podczas sobotniego spotkania będzie odsłonięcie tablicy opowiadającej historię kopca i ideę projektu „Brak Lasu”. Tablica powstała we współpracy z Nadleśnictwem Rytel oraz innymi osobami zaangażowanymi i, podobnie jak KOPIEC, stanie się stałym elementem przestrzeni Braku Lasu.

Odsłonięcie tablicy nastąpi ok. godziny 13.00

Zapraszam do zostawienia aut w Lotyniu i spaceru na miejsce wydarzenia lub do przyjazdu rowerem.

Pozostałe wydarzenia:

1. Medytacja drzewa – medytacja mocy. Krótkie wprowadzenie medytacyjne oparte o osadzaniu się w energii drzew

2. Bierki z Braku Lasu. Gra w bierki przygotowane przez Martynę Miller ze znalezionych w Braku Lasu gałązek

3. Prezentacja makiety Braku Lasu. Makieta z gliny, kamienia i fragmentów roślin przedstawia miejsce, które łączy pamięć o lesie, wyobrażenie nocy z 2017 roku i teraźniejszość, zadając pytanie o przyszłość tego miejsca

4. Uczta koloru ziemi. Uczta w brązie. Osoby chętne do włączenia się w przygotowania uczty – zapraszam do kontaktu.

5. Wpisy do księgi pamiątkowej Brak Lasu. Miejsce Zmian. To właśnie w sobotę będzie możliwość wpisania się do księgi, przygotujcie proszę swoje opowieści, wspomnienia, historie.

6. Tworzenie wspólnej opowieści wizualnej. Alternatywna do wpisów forma wypowiedzi – dokamerowa

7. Możliwość obejrzenia filmu „Squat” przygotowanego w przestrzeni Braku Lasu autorstwa Martyny Miller, a także innych tekstów kultury powstałych w ostatnich latach na tych terenach

8. Spacer ornitologiczny z Grażyną Jaszewską

Wydarzenie dołącza do konferencji i uroczystości związanych z otwarciem ścieżki edukacyjno-przyrodniczej „W ślad za huraganem”. W Nadleśnictwie Rytel tego dnia odbędzie się rajd rowerowy po trzynastu punktach wyznaczających huraganową historię tego miejsca. Więcej informacji:

Będę wdzięczna za informację o przybyciu wysłaną na email kontakt@martynamiller.com lub pod telefonem 694063012.

Grażyna Jaszewska - absolwentka biologii na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz studium podyplomowego na kierunku ochrona środowiska; członek Stowarzyszenia Ochrony Sów; od 2008 r. pracownik Zaborskiego Parku Krajobrazowego. Bierze udział w licznych monitoringach ornitologicznych na terenie Borów Tucholskich. Jest także Honorowym Współpracownikiem Stacji Ornitologicznej Muzeum i Instytutu Polskiej Akademii Nauk w zakresie badań nad zimorodkiem.
Czas wolny spędza aktywnie, głównie na obserwacji ptaków.

Dr Martyna Miller (ur. 1988 r. w Kętrzynie) jest artystką multimedialną, performerką i autorką filmów. Ukończyła studia antropologiczne w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego oraz Interdyscyplinarne Studia Doktoranckie na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Współzałożycielka niezależnej przestrzeni wystawienniczej i edukacyjnej DOMIE w Poznaniu, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2015 r., brała udział w licznych wystawach w Polsce i na świecie.
Od przeszło dwóch lat Martyna Miller pracuje z ponawałniczym krajobrazem Borów Tucholskich, gdzie obecnie mieszka, spustoszonym w 2017 roku przez nawałnicę, która zniszczyła setki hektarów lasu. Spotkania w braku lasu są częścią wieloelementowego projektu „Brak lasu”, w skład którego wchodzą performansy, działania i interwencje artystki w przestrzeni. Pracując z krajobrazem oraz z pamięcią mieszańców tych terenów, których świat uległ gwałtownemu przeobrażaniu, artystka nie tylko utrwala ślady i zmiany, ale włącza się też aktywnie w proces upamiętniania. Za zgodą Nadleśnictwa Rytel pozyskała znajdujący się nad jeziorem Śpierewnik kopiec karp, który jako zachowany element pejzażu zostanie przekształcony w pomnik ekologicznej katastrofy, znak mówiący o tym wydarzeniu, poddany naturalnym procesom zarastania.

Wydarzenie jest dofinansowane dzięki stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego.