XXV FESTIWAL SZANT

Tegoroczna edycja Festiwalu Piosenki Żeglarskiej w Charzykowach była wyjątkowa pod wieloma względami. Przede wszystkim była to „srebrna”, bo XXV edycja charzykowskiego festiwalu. Wydarzenie było też jednym z ważniejszych elementów obchodów setnej rocznicy powstania Chojnickiego Klubu Żeglarskiego. Koncerty były również okazją do spotkań bez limitów i ograniczeń dla licznych miłośników szant, po przerwie spowodowanej pandemią.

Tegoroczne szanty zostały wzbogacone również o dodatkowe działania. Mowa tu o Alior Bank – Partnerze Głównym Wydarzenia, dzięki któremu na terenie Festiwalu powstała strefa, gdzie zarówno młodsi miłośnicy szant jak i dorośli, mogli uczestniczyć w różnego rodzaju animacjach. Odwiedzający strefę Alior Bank, zarówno w piątek jak i sobotę, mogli liczyć również na upominki.

Festiwal rozpoczął się od koncertu zespołu Klang skierowanego do najmłodszej publiczności, a zorganizowanego 11 sierpnia dla uczestników Żeglarskiej Gry Terenowej. Zespół KLANG wystąpił też 12 sierpnia, w repertuarze skierowanym do trochę starszej grupy widzów (ale nie tylko!). Tego samego dnia publiczność zgromadzona w charzykowskim amfiteatrze mogła podziwiać też występ gdyńskiej grupy Atlantyda, zespołów: Własny Port,  Węże z Poligonu oraz Jan i Klan. Grupy te, prócz dobrej muzyki, zaprezentowały też sporą dawkę dobrego humoru. Publiczność nie zawiodła i bawiła się wyśmienicie podczas występów wszystkich wykonawców.

W sobotni wieczór przed charzykowską publicznością, w bardzo zróżnicowanym repertuarze zaprezentowały się kolejne zespoły związane z kulturą żeglarską. Był to też dzień, w którym obchodzono kolejny jubileusz – trzydziestolecie świętował zespół Perły i Łotry, będący od wielu lat współorganizatorem charzykowskiego festiwalu. Wystąpiła też  folkowa formacja Tortuga, której repertuar stanowią autorskie kompozycje i stare piosenki żeglarskie. Publiczność bardzo ciepło przyjęła również  The Nierobbers – zespół, który w 2018 roku zwyciężył w konkursie zorganizowanym w ramach Festiwalu Piosenki Żeglarskiej w Charzykowach. Zasłużone brawa i owacje „zgarnęli” Dominika Żukowska i Andrzej Korycki, którzy zaprezentowali się w trochę nostalgicznym repertuarze. Występ ten bardzo przypadł do gustu zgromadzonej publiczności. Duet nie tylko doskonale śpiewał, ale również bawił publiczność i wciągał do wspólnych wykonań.  Miłośników folk rocka ucieszył występ Orkiestry Samanta, obecnej od ponad 20 lat  scenach szantowych w Polsce i Europie. Żywioł, ekspresja i różnorodność stanowiły niewątpliwy atut koncertu tej grupy.

Całość zakończyło oczywiście wspólne wykonanie piosenki „Pożegnanie Liverpoolu” oraz słowa „Do zobaczenia za rok!”.