To była piąta Żeglarska Gra Terenowa

To była piąta Żeglarska Gra Terenowa

Tradycją staje się rozegranie przed Festiwalem Szant w Charzykowach, Żeglarskiej Gry Terenowej. Tegoroczna edycja, cieszącej się z roku na rok coraz większym powodzeniem zabawy, uświetniła obchody setnej rocznicy powstania Chojnickiego Klubu Żeglarskiego.

W punkcie rejestracyjnym zgłosiły się 54 drużyny, łącznie blisko 400 osób. Były to grupy zorganizowane – dzieci i młodzież z placówek GOK i przebywające na koloniach w Charzykowach, ale też zespoły rodzinne – mieszkańcy regionu i turyści. Po odebraniu mapy i wskazówek dotyczących zabawy, załogi ruszyły na żeglarski szlak. W różnych miejscach Charzyków gracze musieli wykonywać zadania i rozwiązywać zagadki dotyczące historii, kultury i tradycji żeglarskich w Charzykowach. Uczestnicy gry wzięli m.in. udział w lekcji żargonu żeglarskiego, wiązaniu żeglarskich węzłów, zapoznali  się z podstawami alfabetu Mors’a i samodzielnie skonstruowali łódź, która musiała przepłynąć bezkresne wody. Kolejnymi etapami gry było pokonanie żeglarskiego toru przeszkód i rozwiązanie zadań dotyczących historii i przyrody regionu. W sposób szczególny przygotowane były  punkty dotyczące żeglarskiej muzyki i tańców. Zadaniem uczestników było zaśpiewanie szant wraz z animatorami oraz zatańczenie żywiołowego „dzeka”. Największą trudność sprawiło graczom rozszyfrowanie kodu umieszczonego na nowopowstałym charzykowskim muralu, jednakże po małej podpowiedzi rozwiązywali także i to zadanie.

Wszyscy „zaliczyli” test i otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki, najlepsi natomiast zostali nagrodzeni zestawami gier ufundowanymi przez Alior Bank. Podsumowanie gry odbyło się oczywiście w charzykowskim amfiteatrze. Po wręczeniu nagród dla uczestników zabawy (i nie tylko!) wystąpił zespół Klang z repertuarem skierowanym do dzieci.

Gra okazała się nie tylko dobrą zabawą, ale też  wspaniałą formą  przybliżenia najmłodszym kultury i tradycji  żeglarskich obecnych od 100 lat w Charzykowach.

Zapisz siędo naszego newslettera!

Do góry