Wystawa na zakończenie projektu

| Opublikowane w: Swornegacie
Wystawa na zakończenie projektu

Dobiega końca realizowany w Swornegaciach projekt, „Żeby od tej pory wyplatali Swory”
na który Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach pozyskał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kwocie 20.000 zł.
Przez rok organizowano spotkania, których tematem przewodnim było wplatanie z  surowców naturalnych. Wiodącą rolę odgrywały brzoza, słoma, wiklina i korzenie sosny, które uczestnicy samodzielnie pozyskiwali, przygotowywali do obróbki i wykorzystywali do wyplatania.
Zajęcia przeznaczone były dla osób dorosłych. Kilka godzin teorii i ponad 100 godzin praktyki zaowocowały wieloma pięknymi wyrobami, które od 20 grudnia bieżącego roku zostaną wyeksponowane w Wiejskim Domu Kultury w Swornegaciach.  Wystawę wzbogacą zdjęcia ilustrujące przebieg projektu. Dokumentację obejmuje także kilkunastominutowy film, który od końca października dostępny jest na portalu YouTube. Żeby go obejrzeć wystarczy wpisać w wyszukiwarkę witryny „żeby od tej pory wyplatali swory”.
W początkowej fazie projektu uczestnicy wzięli udział w wyjeździe do Muzeum Etnograficznego w Chojnicach, gdzie szukając inspiracji oglądali wystawy ponad 100-letnich przedmiotów, wykonanych przez ówczesnych rękodzielników.
Projekt zrealizowany został przez Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach, współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa  Narodowego w ramach Programów Ministra: Kultura Ludowa i Tradycje – „Mistrz Tradycji”