Przejdź do treści Przejdź do menu głównego Przejdź do listy placówek

Projekt z gminy Chojnice na Ogólnopolskiej Giełdzie Projektów

Ogólnopolska Giełda Projektów to coroczne wydarzenie Narodowego Centrum Kultury skierowane do przedstawicieli sektora kultury. Kluczowym punktem programu jest prezentacja dwudziestu najlepszych praktyk wybranych przez niezależny zespół merytoryczny. Projekty prezentowane na giełdzie muszą być zgodne z hasłem przewodnim - w tym roku jest to hasło „animacja + woda”. Ponadto muszą charakteryzować się wysoką wartością merytoryczną, uwzględniać potencjał środowiska,  potrzeby lokalnej społeczności, ale też angażować mieszkańców w podjęte działania. Jednym słowem muszą być „dobrymi praktykami” godnymi polecenia  innym podmiotom.

W tym roku do takich praktyk zaliczono projekt „Test Kaszuba” realizowany przez Stowarzyszenie Akolada i Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach. Zadanie to polegało na organizacji gry terenowej opartej o zasoby przyrodnicze i kulturowe Swornegaci. Gra była organizowana po raz piąty. Ze względu na duże zainteresowanie (rokrocznie udział w zabawie bierze kilkaset osób) „Test Kaszuba” na stałe zagościł w kalendarzu imprez powiatu chojnickiego.

Projekt zostanie przestawiony na Ogólnopolskiej Giełdzie Projektów, która w tym roku odbędzie się 19-20 października, się w Gdyni,  a jego opis ukaże się w wydawnictwie NCK w serii „Edukacja + animacja”.

Tak duże wyróżnienie jest niewątpliwą zasługą wszystkich członków Stowarzyszenia Akolada i pracowników Gminnego Ośrodka Kultury – przede wszystkim animatorów ze Swornegaci, którzy umiejętnie łączą  kaszubską kulturę, tradycję, zasoby przyrodnicze i aktywności mieszkańców.