Historia ukryta w keszach

Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach zakończył realizację projektu dofinansowanego przez Muzeum Historii Polski, w ramach programu „Patriotyzm Jutra” o nazwie „Geocaching na Szlaku 18 Pułku Ułanów Pomorskich.

Pierwszy etap projektu odbył się w chojnickim muzeum, gdzie dzieci ze świetlic wiejskich w Racławkach, Pawłowie, Nowej Cerkwi, Lotyniu, Kruszce i Krojantach, zetknęły się z historią polskiej kawalerii okresu międzywojennego. Następnie sześćdziesięciu młodych uczestników projektu odwiedziło Izbę Pamięci 18 Pułku Ułanów w Nowej Cerkwi. Potem były spotkania z pasjonatami regionalnej historii, między innymi z Andrzejem Lorbieckim, autorem książki „Chojnice 1939”. Podczas kolejnego etapu projektu dzieci dowiedziały się czym jest geocaching i przyczyniły się do założenia na terenie gminy Chojnice 66 geocachy z informacjami dotyczącymi ułańskiej szarży pod Krojantami oraz działań wojny obronnej prowadzonej na tym terenie we wrześniu 1939 roku. Pokłosiem wszystkich tych działań było wydanie publikacji, którą prezentujemy poniżej.

Krzysztof Syngierski