Udany Jarmark w Charzykowach

| Opublikowane w: Amfiteatr Charzykowy
Udany Jarmark w Charzykowach

Za nami Jarmark Ekoturystyczny w Charzykowach, który w tym roku przebiegał pod hasłem „Dary natury, bogactwo kultury”. Impreza była wynikiem współpracy wielu podmiotów. W jej organizację zaangażowali się przedstawiciele sektora publicznego: Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach, Promocja Regionu Chojnickiego, parki  (Wdecki, Zaborski, „Bory Tucholskie”) ZZO Nowy Dwór, jednostki lasów państwowych; przedsiębiorcy, twórcy ludowi oraz organizacje pozarządowe z regionu chojnickiego.  W sposób szczególny wyróżniały się stoiska stowarzyszeń z gminy Chojnice – dzięki realizacji projektu „O szkoleniach dla ludzi; sieciowaniu w gminie; i o tym, jak można zarobić na wiejskim festynie” dwanaście gminnych ngo-sów mogło zaprezentować się z nowym sprzętem wystawienniczym: namiotami, stolikami i banerami. Zakup takiego wyposażenia był możliwy dzięki dotacji, jakie Stowarzyszenie Akolada pozyskało z MRPiPS w ramach Programu FIO oraz gminy Chojnice.

Oprócz prezentacji twórczości rękodzielniczej oraz prezentacji wyrobów spożywczych charakterystycznych dla Borów Tucholskich, impreza była wspaniałą okazją do poznania niezwykle cennych zasobów przyrodniczych Rezerwatu Biosfery „Bory Tucholskie” oraz bogatej i różnorodnej działalności wszystkich podmiotów, które zaprezentowały się podczas Jarmarku. Było więc wyplatanie z wikliny, lepienie z gliny, rozdawnictwo folderów reklamowych, możliwość podpatrzenia rzeźbiarza bądź hafciarki przy pracy, rozmowy o codziennej pracy leśników, edukatorów,  pracowników parków i moc innych atrakcji.

Ogromna frekwencja oraz duże zainteresowanie stoiskami – zarówno rękodzielniczymi i kulinarnymi, jak i przyrodniczymi utwierdziło organizatorów w przekonaniu o olbrzymim potencjale obszaru Rezerwatu Biosfery „Bory Tucholskie”. Przez cały czas Jarmarku trwały też konkursy i  animacje skierowane zarówno do dzieci, jak i dorosłych – jednym słowem Charzykowy przyjęły swoich gości „czym chata bogata!”